Домашній фруктовий оцет

Категорії 2 - Спеції та прянощі

Про цілющу користь яблучного оцту чули багато, і попит на нього стійко тримається, а про цілющі властивості ягідних оцтів і оцтах, настояних на травах, мало хто знає. Ягідні оцти зберігаються довше, ніж яблучний оцет. Трави, якими ми збагачуємо оцти, екстрагуються в оцті та віддають йому всі свої аромати та цілющі властивості. Приготувати оцет у домашніх умовах неважко. Переглядаючи старовинні кулінарні книги, можна переконатися, що наші предки розуміли толк в оцті, готували його з різних продуктів і також додавали до нього трави. Фруктовий оцет як харчовий продукт використовується для приготування напоїв, для підкислення щей, борщів, для заправки салатів та вінегретів, для приготування соусів та майонезів, для консервування овочів та фруктів. Напій, виготовлений з 1 ст. ложки фруктового оцту та 1 склянки води, корисний засіб при застудних захворюваннях.
Фруктовий оцет можна використовувати як цілющий зовнішній засіб (протирання та компреси для зняття втоми при варикозному розширенні вен, при хворобах суглобів тощо). У домашніх умовах для приготування фруктового оцту крім яблук можна використовувати груші та сливи, смородину, аґрус, горобину, смородиновий та виноградний лист, тобто практично будь-які фрукти та ягоди, вирощені на вашій ділянці. Цілющі трави слід наполягати на вже готовому оцті, оскільки трави, виділяючи фітонциди, перешкоджають нормальному бродінню. Наведені нижче рецепти доступні будь-якій домашній господині. Технологія приготування оцтів для кожного з них практично та сама, вихідну сировину потрібно залити кип’яченою водою з цукром і встановити на зброджування, яке триває приблизно 2 місяці. Тара, в якій йде процес бродіння, має бути з широким доступом повітря, бо без нього хорошого оцту не вийде. Готовий оцет зберігається за кімнатної температури. Ягідні оцти зберігаються довго, більше 8 років, що довше, то краще. Яблучний оцет має обмежене зберігання – до 2 років.

Оцет з виноградного листя. Виноградне листя свіже – 500 г, материнка свіжа – 100г, цукровий пісок – 200г, хліб білий – 50г, вода – 1 л. Виноградне листя промити, залити охолодженою кип’яченою водою, додати цукровий пісок, поставити на заквашування в скляній банці з широким горлом, зверху накрити марлею. Після закінчення бродіння готовий оцет зцідити в пляшки з вузьким шийкою, в які заздалегідь помістити гілочки свіжої материнки, закрити пробками, встановити на зберігання в затемненому місці.

Оцет фруктовий зі звіробою. Зрізані стебла квітучого звіробою разом з листочками та суцвіттями помістити в пляшку у вигляді пухкого снопика, заповнивши весь об’єм пляшки, додати туди ж гілочки естрагону, залити вагу фруктовим оцтом.

Оцет фруктовий з ісопом Квітучі гілочки ісопа укласти вертикально в чисті пляшки і залити оцтом. Зберігати за кімнатної температури. Цей оцет використовують як приправу до капусти, сирої моркви, додають у гарячий чай при застудних захворюваннях.

Оцет нз зеленого аґрусу Агрус (недозрілі ягоди) — 1кг, цукровий пісок— 200 г, естрагон (зелень свіжа) — 50 г, вода 2 л. Ягоди агрусу вимити, розім’яти, залити кип’яченою охолодженою водою, додати цукровий пісок, помістити все в скляну банку з широким горлом і встановити на заквашування при кімнатній температурі. Горловину банки необхідно закрити подвійним шаром марлі, щоб забезпечити доступ повітря. Коли процес бродіння закінчиться, оцет необхідно процідити, розлити у пляшки з вузьким шийкою, закрити пробкою. Зберігати при кімнатній температурі у темряві. Готовий оцет наполягти на свіжих гілочках естрагону (тархуну).

Оцет із чорноплідної горобини. Сік чорноплідної горобини – 1л, цукровий пісок – 200 г, вишня (листя) – 200 г, родзинки або свіжий виноград – 50 г, вода – 2 л. Свіжсотжатий сік чорноплідної горобини розбавити охолодженою кип’яченою водою, додати цукровий пісок, родзинки або свіжий виноград, вишневий лист, встановити на заквашування. Після закінчення процесу бродіння процідити, розлити у пляшки з вузьким шийкою, закрити пробками. Зберігати у темному місці за кімнатної температури.

Оцет із червоної смородини. Червона смородина (ягоди) – 500 г, цукровий пісок – 200 г, вода – 2 л. Ягоди вимити, розім’яти, залити охолодженою кип’яченою водою, додати|добавляти| цукровий пісок, поставити на сквашування в банку з широким горлом. Після закінчення процесу бродіння готовий оцет процідити і злити в пляшки з вузьким шийкою, закривши їх пробками. Зберігати при кімнатній температурі у затемненому місці. За таким же рецептом готується оцет із ягід білої та золотистої смородини.

Оцет із листя чорної смородини. Чорна смородина (листя) – за обсягом тари, цукровий пісок – 100 г на 1 л води. Свіжзі зібрані листя чорної смородини промити, укласти в скляну банку з широким горлом, заповнивши тару на 1\2 об’єму, залити остудженою кип’яченою водою, додати цукровий пісок, накрити марлею і залишити на заквашування при кімнатній температурі в затемненому місці на 2 місяці. Потім видалити листя, готовий оцет процідити, розлити в звичайні пляшки і закупорити пробками. Зберігати у затемненому місці.

Оцет із листя і плодів шипшини. Свіже листя та ягоди шипшини (взяти в рівних частках), зелені верхівкові пагони укласти в скляну банку з широким горлом. Залити охолодженою кип’яченою водою, додати цукровий пісок із розрахунку 100—150 г цукрового піску на I л води, накрити марлею, залишити на зброджування за кімнатної температури в затемненому місці. Витримавши 1,5-2 місяці, злити та процідити готовий оцет, розлити по пляшках, закупорити пробками. Зберігати у затемненому місці при кімнатній температурі.

Яблучний оцет. Яблука – 500 г, мед або цукровий пісок – 150 г, вода – 1 л, звіробій (суцвіття) – 50 г. Для приготування яблучного оцту придатні будь-які яблука, у тому числі падалиця. Яблука вимити, видалити пошкоджені місця та червоточини, розім’яти, залити охолодженою кип’яченою водою, додати цукровий пісок. Поставити на заквашування у банку з широким горлом. Після закінчення процесу бродіння оцет процідити, розлити в пляшки з вузьким шийкою, в які заздалегідь помістити суцвіття звіробою, закупорити пробками. Зберігати у затемненому місці при кімнатній температурі.

Оцет з яблук та листя чорної смородини. Яблука-500 г, чорна смородина (листя) – 500 г, цукровий пісок – 200 г, вода – 2 л. Яблука вимити, розім’яти. Листя чорної смородини промити. Подрібнені яблука та листя залити охолодженою кип’яченою водою, додати цукровий пісок, поставити у банку з широким горлом. Після закінчення бродіння оцет зцідити, розлити у пляшки з вузьким шийкою, закрити пробками. Зберігати при кімнатній температурі у затемненому місці.

Оцет яблучний медовий. Яблучний сік – 1л. мед – 100 г. Найвищий і цілющий оцет можна отримати тільки з добре визрілих, чистих яблук. Дуже ароматний оцет виходить також із диких яблук з додаванням до нього меду. Готується яблучний медовий оцет наступним чином: на 1 л свіжого яблучного соку додати 100 г ароматного меду, повністю розчиненого в соку. Яблучний сік з медом вилити в банку з широким горлом, накрити марлею і поставити на бродіння в темне тепле місце. Через 2 місяці бродіння оцет буде готовий. Поява на дні банки осаду – нормальне явище для натурального цілющого оцту.

Оцет із топінамбуру медовий. Сік топінамбуру -/м, мед – 100 г, виноград або червона смородина (ягоди) – 0,5 кг. Топінамбур ретельно вимити, обдати окропом і віджати з нього сік. На 1 л соку додати 100 г меду, вилити сік із розчиненим у ньому медом у банку з широким горлом, у яку заздалегідь помістити вимиті ягоди, накрити горловину марлею і поставити на бродіння у тепле темне місце. Через 2 місяці розлити у пляшки. Зберігати за кімнатної температури.

Оцет фруктовий на базиліці. Базилік, краще фіолетовий, промити в холодній воді, укласти в пляшки (не утрамбовуючи, скільки увійде), залити оцтом фруктовим. Зберігати за кімнатної температури. Такий оцет хороший для м’ясних маринадів і для заготовок про запас. Базилік – пряна цілюща рослина. Має прекрасний аромат. Знімає біль голови, заспокоює кашель, після застуди швидко відновлює нюх. Покращує обмін речовин при регулярному застосуванні.

Оцет фруктовий із солодкого та пекучого перцю. Солодкий перець (можна нестандартний) нашаткувати, помістити у пляшку, додати до нього пекучий перець, залити фруктовим оцтом. Зберігати за кімнатної температури.

Оцет фруктовий з часником, пекучим перцем та парасольками кропу. Головку часнику розібрати на зубчики та очистити від лушпиння. Верхівкову частину 3-4 стебел кропу з парасольками промити і помістити в простерилізовану пляшку, туди ж стручок пекучого перцю і зубчики часнику. Все залити фруктовим оцтом. Парасольки кропу повинні бути занурені у рідину повністю.

Оцет фруктовий із парасолькою кропу та суцвіттям цибулі Парасолька кропу та суцвіття цибулі гарно розмістити у стерилізованій пляшці, залити фруктовим оцтом. Зберігати за кімнатної температури.

Оцет з естрагону, пекучого перцю і парасольок кропу. У пляшку укласти I-2 гілочки квітучого естрагону, 1 стручок червоного пекучого перцю і парасольки кропу. Залити все фруктовим оцтом. Зберігати за кімнатної температури. Використовувати для маринування м’яса, риби, як приправу до сирих та варених овочів.

Оцет фруктовий з часником, лимоном і гірким перцем (американський рецепт). Часник очистити, часточки опустити в пляшку приблизно на 7*тари. додати нарізаний лимон, 1 стручок пекучого гіркого перцю. Залити фруктовим оцтом. Наполягати 2-3 тижні. Цей оцет подають до м’яса та риби, він також служить гострою заправкою для овочевих салатів.

Оцет фруктовий з монардою. Верхню частину стебел монарди з листям і квітами зрізати, промити і помістити в прокип’ячені чисті пляшки зрізом вниз, розправити акуратно листочки і квіти, залити фруктовим або ягідним оцтом так, щоб вага частини рослини була повністю занурена. На кожну пляшку береться 2-3 квітучі стебла, разом з ними можна помістити гілочки естрагону або парасольки кропу.

Оцет фруктовий з деревію і пекучим перцем. Три-чотири стебла деревію з листочками і суцвіттями промити і по одному помістити в чисту прокип’ячену пляшку. Стручок пекучого перцю обмити, нарізати кільцями (разом із насінням), кільця проштовхнути в пляшку з деревію і залити все фруктовим оцтом.

Оцет фруктовий з часником, лимоном та кропом. Головку часнику розібрати на зубки і очистити від лушпиння. Лимон вимити і нарізати часточками, верхівкову частину трьох-чотирьох стебел кропу з парасольками промити і помістити в прокип’ячену пляшку, туди ж додати|добавляти| лимонні часточки і зубки часнику, залити вагу фруктовим оцтом. Парасольки кропу повинні бути занурені у рідину повністю. Оцет фруктовий з естрагоном (тархуном) Пучок зрізаних пагонів естрагону з листочками і квітами промити, обсушити і помістити в чисту прокип’ячену пляшку пухким снопиком, заповнюючи весь об’єм пляшки, залити фруктовим оцтом догори, щоб зелень була.

Фруктовий оцет, збагачений трьома видами цибулі. Цибуля-порей (зелене пір’я) 100 г, цибуля ріпчаста фіолетова (цибулини) – 100 г, цибуля-шалот (цибулини) – 100 г, фруктовий оцет – 1л Зелену частину цибулі-порея шматочками. Цибулини фіолетової цибулі та цибулі-шалота очистити і дрібно нарізати. Укласти, змішавши, все у скляну тару. Залити фруктовим оцтом, якого має бути стільки, щоб подрібнена суміш трохи покрита зверху. Закрити скляну банку кришкою і поставити у затемнене місце. Витримати при кімнатній температурі не менше 1 місяця, потім злити рідину, віджавши цибулю, процідити, розлити в пляшечки і закупорити їх пробками. Фруктовий оцет, збагачений у такий спосіб трьома видами цибулі, дуже цілющий. Він містить багато калію та біологічно активних речовин. Його можна додавати до напоїв, але не більше 1 ст. ложки на порцію, а також різні салати, вінегрети, холодні закуски.

1 коментар на “Домашній фруктовий оцет”

  1. Yawor выказав

    А Вам не кажется, что готовить уксус из крыжовника или красной смородины это, примерно, то же, что топить печку асигнациями?
    Неужели Вы не можете применить их с большей пользой для своей семьи? Да заморозьте в морозильном шкафу малыми порциями и всю зиму потчуйте своих родных и близких почти свежими ягодами. “Почти свежими” пишу потому, что даже в замороженном виде они конечно же что-то теряют.

Коментувати